четвер, 6 квітня 2023 р.

 Трудове навчання 6 клас 

 Урок 55-56    06.04.2023

 Проєкт: Гарячі напої. Бутерброди. Салати.

Основна технологія:Технологія приготування їжі

Тема уроку:  
     Значення овочів у харчуванні людини. Умови зберігання свіжих овочів. Види салатів, їх харчова цінність. Способи збереження вітаміну С під час обробки овочів. Посуд для приготування і подавання салатів. Способи подрібнення овочів. Форми нарізання овочів.
 Прийоми виконання робіт. Приготування салату з свіжих овочів.

Технологія приготування овочевих салатів

Салати із сирих овочів

Для приготування салатів використовують різноманітні овочі: листкові, плодові, коренеплоди та ін., добираючи за смаком та за кольором. Додані в салати цієї групи яйця, сир, бринза урізноманітнюють смак і підвищують їхню харчову цінність.

Підготовлені овочі подрібнюють, змішують із іншими продуктами, передбаченими рецептурою, заправляють сметаною, соусами або заправами й оформляють салат.

Листкову зелень (шпинат, щавель, крес-салат) використовують для салатів найчастіше навесні, коли інші овочі ще не дозріли, листковий і качанний салати — в усі сезони.

Перебрані і промиті листя салату листкового або качанного нарізають великою соломкою, зелену цибулю шаткують. Перемішані овочі поливають сметаною або салатною заправою і посипають дрібно нарізаною зеленню петрушки або кропу (салат зелений).

Салат зелений готують із огірками, яйцями та ін. Із плодових овочів для приготування салатів використовують огірки, помідори, солодкий перець, кабачки й гарбуз. Огірки, помідори і солодкий перець добре пасують за смаком, тому в салати вони входять у різних комбінаціях (салати з помідорів із солодким перцем, зі свіжих огірків і солодкого перцю). Огірки нарізають скибочками або кружечками, помідори — кружечками або часточками, перець — соломкою. У салати вводять зелену цибулю, яблука, яйця. Заправляють сметаною, майонезом, олією, салатною заправою,

З капустяних овочів для приготування салатів використовують білоголову, червоноголову капусту й кольрабі. Білоголова і червоноголова капуста має щільну хрустку консистенцію. Щоб салат був соковитим і ніжним, капусту після нарізання перетирають із сіллю або прогрівають при безперервному розмішуванні близько 10 хв. до легкого розм’якшення без втрати хрускоту. Перед нагріванням капусту збризкують водою або додають оцет, що входить у рецептуру салату. Присутність оцту знижує втрати вітаміну С при прогріванні.

Заправляють салати з капустяних овочів олією, майонезом і рідше сметаною. При заправленні салату олією додають оцет.

Додатковими продуктами в салатах з капустяних овочів можуть бути зелена або ріпчаста цибуля, морква, яблука, мариновані фрукти і ягоди та ін.

Для приготування салатів з редиски білу редиску обчищають від шкірки, червону використовують зі шкіркою. Нарізають редиску скибочками або кружальцами, велику натирають на тертці, дрібну іноді використовують цілком (редиску із вершковим маслом). У салати, крім редиски, додають огірки, цибулю зелену, салат листковий. Заправляють сметаною.

Редьку для салатів натирають на великій тертці або подрібнюють на тертковому диску овочерізки. Натерта редька на відміну від нарізаної вручну м’якша, з неї виділяється більше соку, і тому салати виходять більш соковитими.

Салати з редьки (особливо білої) мають гострий присмак, зумовлений ефірними маслами і тіоглікозидами. Щоб зменшити гостроту редьки, її іноді посипають сіллю, залишають на 10...15 хв., а потім віджимають гострий сік, що виділився. Однак цей прийом знижує в салаті кількість водорозчинних вітамінів і мінеральних речовин. Пом'якшують смак редьки введенням у салати моркви, свіжих огірків, сметани. Салати з редьки готують також із зеленою або смаженою ріпчастою цибулею. Ці салати заправляють олією.

Сиру моркву для салатів натирають на великій або малій тертці. Перед подаванням додають цукор і поливають сметаною. Замість цукру можна додати мед. У цей салат можуть входити яблука, сливи, родзинки та інші сухофрукти. Салати з моркви із часником або цибулею і хроном заправляють майонезом або майонезом зі сметаною.

Салати із сирих овочів готують порціями, зважаючи на попит.

Запам’ятай!


1. Овочі для страв слід мити двічі –чищенням і після.
2. Продукти в салатах слід нарізати однаковим способом.
3. Здебільшого, в салатах з вареними овочами не додають сирі та навпаки.
4. Салати заправляють перед подачею. Перемішувати їх потрібно обережно, щоб продукти не пом'ялися.

А тепер, увага!

Завданням Вашої практичної роботи буде виконання міні-проекту "Салат та його корись" В кожного буде індивідуальна назва салату. Про види салату ви дізнаєтеся в презентації нижче  ⇩


Роботу виконати до 03.06



Салати та їх харчова цінність. Умови й термін зберігання свіжих овочів. Способи подрібнення овочів. Інструменти та  пристосування

( в зошит запишіть тему та виділений текст жовтим, виконайте завдання)

Овочі можна споживати у сирому вигляді, а також піддавати різним видам кулінарної обробки — варити, смажити, тушкувати, запікати. З овочів готують найрізноманітніші холодні й гарячі страви. Це — закуски (салати, бутерброди), перші страви (борщі, супи, розсольники), другі страви (овочеві рагу, голубці, оладки, запіканки), напої (соки, компоти, киселі) тощо. 

Салатом (від італ. Salato, Salata, тобто солоне) спочатку називали холодну страву з декількох видів овочів і трав, приправлених оцтом і рослинним маслом зі спеціями. Треба сказати, що зараз значення цього слова розширилося: ми готуємо сирні, м'ясні, рибні та навіть фруктові салати. В рецепті салату можна використовувати практично всі придатні в їжу продукти - головне, щоб вони поєднувалися один з одним.

Что такое салат (блюдо)? Виды салатов

Салат — це страва із дрібно покришених шматочків сирих чи варених овочів та інших продуктів (яєць, м'яса, риби) з додаванням різних заправок, прянощів. 

Продукти в салаті мають бути охолодженими. Салати є надзвичайно корисною стравою, яка містить вітаміни, мінеральні солі, вуглеводи, а також речовини, які вбивають хвороботворні мікроби. Поживні цінності салату залежать від того, які продукти входять до його складу. 

Споживання салатів, особливо із сирих овочів та зелені, покращує травлення і збуджує апетит. Саме тому салати їдять перед основними стравами. Таким чином, білки, жири, вуглеводи, що містяться в перших чи других стравах, легше перетравлюються організмом. Часом салат використовують і як гарнір до риби чи м'яса. До кожного салату добирається відповідна заправка: олія, різноманітні соуси, сік лимону тощо. Несмачна, неякісна або невідповідна даним продуктам заправка може зіпсувати салат. Небажане використання для заправки оцту, оскільки він подразнює стінки шлунку. Краще використовувати для підкислення сік натуральних овочів чи фруктів (лимону, томатів, кизилу, аличі, гранату тощо). 

Для приготування і подавання салату використовують скляні, емальовані, пластмасові, дерев'яні або керамічні тарілки (мал.). Посуд із сплавів різних металів (алюмінію, заліза, міді) для цього не підходить. При взаємодії овочевих і фруктових соків з металом виникає неприємний металевий присмак, до того ж можуть утворюватися шкідливі речовини.

12




Умови й термін зберігання свіжих овочів

 

Умови та термін зберігання овочів потрібно знати, щоб вони максимально довго залишалися тривалий час придатними для вживання в їжу і не втрачали своїх смакових якостей. Всі ми хочемо їсти овочі в свіжому вигляді, тому що це корисно для організму, але для цього потрібно знати умови зберігання овочів у домашніх умовах, як і де правильно зберігати овочі. При правильних умовах зберігання корисні речовини в них майже не втрачаються.

Більшість овочів містить від 75 % до 97 % води, і втрата хоча б 5 % води призводить до в’янення, овочі втрачають зовнішній вигляд і харчову цінність, виглядають зморшкуватими і в’ялими. А мікроби, що потрапляють на овочі, починають розмножуватися. Тому, щоб зберегти овочі на зиму, не варто класти їх усіх разом на балкон, в холодильник або в гараж. Перш, потрібно кожен овоч ретельно оглянути, і відібрати пошкоджені і пом’яті екземпляри. Найкраще зберігати будь-які овочі в гаражі, на горищі, або в спеціальному погребі чи підвалі при температурі +3 — +10 ° C при вологості повітря 85-90%, однак не у всіх є таке приміщення. Можна також використовувати саморобні «погреби», тобто — спеціально сконструйовані шафи та ящики, що імітують умови утримання овочів, схожі на умови льоху. 

Картоплю можна зберігати в ящиках з невеликими отворами в стінках для доступу повітря. Ящики ставлять на підставки (15-20 см над підлогою ) і не присувають їх впритул до стіни. 

Шкіра моркви дуже тонка, тому зберегти моркву надовго, не допустивши проростання, загнивання або проморожування вкрай складно. Найсприятливіші умови зберігання моркви — постійна температура +1 ° C, вологість 90-95%, обмежений доступ повітря, помірна вентиляція.

Температура зберігання для буряка 2-3 ° C при вологості 80-85%. Товста шкірка буряків добре захищає від зайвого випаровування вологи. Ці овочі зберігають у нещільно закритому ящику або мішку в прохолодному темному місці: близько балкона, на балконі або в коридорі.

Капуста досить примхлива для зберігання в домашніх умовах. Їй показаний сільський льох з усіма зручностями. Успішно тримають капусту в спеціально виритих ровах, під снігом. Але в холодильнику качан швидко в’яне, а загорнутий в поліетиленовий пакет — загниває. Кращі умови для зберігання свіжої капусти — температура від -1 до +1 ° C, відносна вологість повітря 90-98 %.

Картинки по запросу Умови й термін зберігання свіжих овочів

Зберігання цибулі та часнику не вимагає особливої турботи. Класичний спосіб — сплести їх у коси і повісити на стіну в затишному темному сухому кутку, де температура більш-менш стабільна. Як не дивно, це може бути навіть закуток поруч з опалювальною батареєю. Цибуля зберігається місяцями без шкоди для якості. Підвищена сухість поблизу батареї заважає цибулинам проростати. Часник такого клімату не любить, він може всохнути.

Способи подрібнення овочів


Нарізають овочі для салату однакової форми. Форма нарізання (кубики, часточки, соломка, кружальця, кільця, півкільця) залежить від виду овочів і конкретного салату. Для оздоблення салатів виконують фігурне нарізання тих овочів, що входять до складу даного салату. 


Нарізка часточкою

Найпростішим методом нарізки є часточка. В даному випадку овоч необхідно розрізати уздовж навпіл або на четвертинки і далі просто-напросто шаткуємо поперек скибочками. Ширину часточок ми можемо вибирати ту, яка нам необхідна.

 178c141c6e185ea832690336952fe05b Як правильно різати овочі   способи нарізкиc4b0b2ea76a9019ad385e6f7cfeb85c1 Як правильно різати овочі   способи нарізки



Нарізка кубиками

Кубик – це другий варіант подрібнення овочів. Для створення красивих, рівних кубічних шматочків ми повинні розрізати плід на 3-4 рівних по товщині пласта, а потім розділити їх вздовж на 2-3 частини, і лише після цього приступаємо до поперечного нарізання.

8fdac34710cfce6d734ac5359e2af73c Як правильно різати овочі   способи нарізки

В даному випадку ми можемо регулювати межі скибочок кількістю і товщиною пластів. Такий вид подрібнення овочів є найбільш затребуваним, і використовують його практично для всіх типів страв.

Нарізка брусочками

Таким чином можна отримати не тільки кубики, але і бруски, якщо при поперечному нарізанні провести всього 1-3 розріз. Скибочки такого виду використовують для супів, рагу, узбецького плову (морква), гарнірів.

d8e0fca368d7f9ad9133d96d4c1fd1dc Як правильно різати овочі   способи нарізки

Нарізання овочів соломкою

Найчастіший метод салатного шинкування овочів – соломка, має ідентичну кубічної техніку нарізки: пласти – смужки, це по суті ті ж самі брусочки, тільки набагато витонченіше і тонше.

Перед самою процедурою шинкування ми повинні, в першу чергу, визначитися з необхідною довжиною скибочок. Наприклад, у випадку з морквою або огірком ми можемо нарізати пласти під кутом, тим самим роблячи «солом’яну» основу більш оптимальною для салатних шматочків. І від вибору кута буде змінюватися довжина соломки в перспективі: чим більше кут, тим, відповідно, довше шматочки.

756bda18fa31e75001975b44a7d8d9d8 Як правильно різати овочі   способи нарізки


Нарізання цибулі

Одним з найбільш шкідливих коренеплодів, який здатний довести до сліз навіть бувалого бійця є цибуля. Однак такий слізливий побічний ефект анітрохи не применшує її цінності в нашій кухні.

Часто правильно різати ці овочі як красиво, так і рівно не представляється можливим: шари загрожують розповзтися хто куди, ретельно утримується стопка багатошарових пластів так і норовить розсипатися, а ніж просто не в змозі впоратися зі «строптивцем». Однак і у випадку з ріпчастою цибулею є свої правила нарізки.

Нарізання цибулі кубиком

При нарізуванні цибулі дрібним кубиком є одна хитрість. Щоб тонкі шари не розвалювалися, половинку головки слід нарізати шарами не до кінця, щось на зразок віяла.

Цілісна сторона (хвостик цибулевої головки) буде служити своєрідним фіксатором. Після цього ми легко шаткуємо пластинки впоперек, перетворюючи цибулю в маленькі кубики.

7e819a997cf599d95dfc3311239f505b Як правильно різати овочі   способи нарізки

Нарізання цибулі-ріпки великим і середнім кубиком є невід’ємною частиною овочевого або м’ясного рагу, перших і других страв. Тут можна розрізати головку широкими пластинками до кінця, а потім ріжемо всі уздовж, регулюючи необхідну ширину скибочок.

e781ba5d3d52f26e5d2e9a7cd87df97a Як правильно різати овочі   способи нарізки

Нарізання соломкою

Цибуля соломою — це друг і товариш овочевого салату, де інші інгредієнти подрібнені подібним чином. Тут взагалі все легко, половинку цибулини нарізаємо тонкими пластинками вздовж волокон.

e61e3db79e7ec9ed7a7d59daf2a70833 Як правильно різати овочі   способи нарізки

Нарізка кільцями

Також цибулю можна шаткувати кільцями, поперек волокон і вибираючи необхідну товщину кілець: на шашлик краще заготовити товстенькі екземпляри, на піджарку або салат краще обмежитися тоненькими.

d200a5245615fc4207df98c875264ea7 Як правильно різати овочі   способи нарізки

Таким же чином ми можемо нарізати на половинки і четвертинки цибулеві головки, отримуючи половинки – і чверть – кільця.

bf665bd949928462f09d14e6b8c6ced2 Як правильно різати овочі   способи нарізки


Те, як і наскільки правильно ми будемо різати овочі для кулінарного шедевра, може зіграти вирішальну роль в успіху всього процесу приготування страви на виході. Тому вкрай важливо володіти навичками нарізки і шинкування плодів і знати, який варіант подрібнення є найвигіднішим для того або іншого рецепту.

Для допитливих👀

Салати були відомі ще 2500 років тому стародавнім римлянам, які розуміли під цим словом тільки рослинну їжу. До салатів входила зелень та овочі. Найчастіше до салату потрапляло соковите листя рослини латук. Саме тому цю рослину пізніше стали називати салатом. Лише у XIX столітті почали готувати зовсім нові види салатів — із вареної картоплі, моркви, буряку, а також солоних огірків, капусти або грибів. Тоді ж з'явився і вінегрет — один із різновидів салату. До вінегрету обов'язково входить буряк. У наш час в різних національних кухнях зустрічається багато оригінальних рецептів салатів — з додаванням продуктів моря, фруктів, макаронних виробів тощо. Для ручного очищення та подрібнення овочів використовують ножі, тертки, шатківниці та інші інструменти і пристосування 

Сьогодні з’явилось нове мистецтво художнього нарізання овочів під назвою карвінг. Подивіться відео, як це робиться, вам сподобається!

https://www.youtube.com/watch?v=TCGfzWrt_QQ&feature=youtu.be

Контрольні питання

Оберіть правильну відповідь

  1. До якого виду страв відносяться салати?

А – закусок

Б – перших страв

В – других страв

  1. Який посуд використовують для приготування салатів?

А – металевий

Б – скляний

В – зі сплавів

  1. Який метод нарізання овочів вважається найпростішим?

А – соломкою

Б – кубиками

В - часточками

Перед виконанням практичної роботи ознайомтесь з правилами безпечної роботи та дотримуйтесь них!


Перш аніж приступити до виконання завдань практичної роботи, подивіться відео:


https://www.youtube.com/watch?v=20l0v0ZCtSk


Практична робота. Нарізання овочів


Зміст роботи:

В цій роботі вам слід виконати вправи з нарізання овочів різними способами. Оберіть чотири різних способи.

Для виконання цієї роботи ви можете використати як сирі так і варені овочі. Не обов’язково в даній роботі один овоч нарізати різними способами. Можна різні овочі подрібнити по-різному.


Порядок виконання роботи:

1) виконайте завдання;

2) сфотографуйте процес його виконання і готовий результат;

    3) Відправте фотографії мені на вайбер
 
Дедлайн виконання завдання до 13.04.2023


Немає коментарів:

Дописати коментар